top of page

Güneş Enerjisi Paneli Alırken Marka Seçimi?


Panel seçiminde önemli gördüğümüz kriterleri bir araya getirdik.

1) Bugüne kadar toplam PV Panel üretimi ne kadardır?

Güneş panelleri üreten en kaliteli üreticiler en uzun zamandır bu sektörde olan firmalardır. Dünyada teşvik odaklı güneş enerjisi uygulamalarının başladığı yıllardan beri piyasada olan firmalar vardır. Diğer yandan bu ülkelerde sadece kısa yaşam öyküsü olan üreticilerin panelleri ile zarar görmüş bir çok solar proje bulunmaktadır. Satın alacağınız panelin zaman direncine dayanabileceğinin en basit kanıtı üreticisinin kaç yıldır üretim yaptığı ve halen ürünlerinin tercih ediliyor olmasıdır.

2) Geçen yıl toplam satış tutarı kaç megavat (MW) olmuştur?

Bir şirketin 1.000 megawatt (MW) veya daha fazla üretim hacmi varsa, büyük olasılıkla bu noktaya gelmek için mali ve üretim engellerini aşmıştır. Açıkcası, genellikle bu boyutta üretim yapabilmek ve ölçek verimliliği elde etmek için kapsamlı üretim süreçlerine sahip olmak ve ürün test programları oluşturmak gerekmektedir. Dolayısıyla satın alacağınız panel firmasının bir önceki yıl satış boyutlarını araştırın.

3) Panel üreticisinin geliştirdiği bir teknoloji var mı ? Yıllık araştırma ve geliştirme bütçesi ne kadardır?

Güneş fotovoltaik (PV) teknolojisi sürekli gelişmektedir. Yeni süreçler ve malzeme için araştırma ve geliştirme yatırımı yapan üreticiler sektördeki gelişmeleri yönlendirecek ve takip edecektir. Üreticinin yüksek performanslı güneş PV teknolojisi için kaynak yaratabilecek büyüklükte olması ve belirli aralıklarla gelişmeleri pazardaki ürünlerine yansıtması önemlidir. Satın alacağınız markanın 2013 yılında pazara sunduğu yenilikleri sorabilirsiniz.

4) Mödülün arka tabakasında kullanılan materyal nedir?

Her PV modülün arkasında arka tabaka olarak adlandırabileceğimiz bir malzeme bulunmaktadır. Arka tabakalar genellikle birbirine bağlı üç tabakadan oluşmaktadır. Arka tabakalar PV paneller için oldukça kritik bir öneme sahiptir. Hangi kalite modüllerin açık havada 25 yıl dayanacağını belirleyen malzeme arka tabakadır.

5) Modülde hangi kalitede bağlantı kutusu ve kablo kullanılmaktadır?

Bir güneş PV modülünün bağlantı kutusu ve kabloları istatistiksel olarak en yüksek oranda hata kaydı alınan yeridir. Bağlantı kutusu güneş paneli arkasında bulunan ve üretilen elektriği ileten siyah kutudur. Modül seçerken dünya çapında tanınan tedarikçilerden üretilen kaliteli bağlantı kutuları ve kablo bağlantılarını kullanan üreticileri seçmek önemlidir.

6) Üretim sürecinde kullanılan kontrol teknikleri nelerdir?

SPC, altı sigma, kalite uygulaması ve tasarım testleri modüller için kullanılan kontrol teknikleri olup üretim süresince hatalı ürün çıkma olasılığını minimize eder. Bu teknikler sürekli yüksek kalitede üretimin sağlanması için kullanılmaktadır

7) ISO 9000 ve ISO 14000 gibi sertifikalı üretim tesisleri var mı?

Tesisin uluslararası üretim sertifikasyonlarına sahip ve gerekliliklerini yerine getiriyor olması üretim kalitesini belirleyen temel unsurlardan biridir.

8) Fotovoltaik modüller nasıl test edilmektedir? Açık alanda 25 yıl dayanacak şekilde üretildiği hangi test ile kontrol edilmektedir?

Çok sayıda ve çok aşamalı kontrol süreçleri bir PV modülün ömrü üzerinde doğru yanıtları bulabilir. Kapsamlı ve titiz dayanıklılık test programları asgari uluslararası bir standart olan IEC 61215’den (kristal silikon fotovoltaik modüllerin ömrü için tasarım ve yeterlilik standartı) çok daha detaylı sonuçlar üretir ve panelin uzun ömrünü belirler. Bu ek testlerden biri de TUV’ün uzun süreli, ardışık uygulanan testidir.

9) Türkiye'de yerel bir ofisleri var mı? Türkiye’de ki iş ortağı kim?

Birçok panel üreticisi Türkiye’de yerel bir varlığı olmadan yurt dışından modül getirmektedir. Bu şirketlerin Türkiye için uzun vadeli ve kalıcı planları olmadan Türkiye’de ürün satma düşüncesi içinde olduklarının göstergesidir. Dünyada başta Almanya, Amerika, Avusturalya olmak üzere yerel ofisleri kurmadan, yerel güçlü ortaklıklar oluşturmadan satış yapan üreticilerin sadece düşük fiyat ile kısa bir süre satış yaptıktan sonra ortadan kayboldukları görülmüştür. Özellikle güçlü bir yerel ortağın olmadığı durumda panel bileşenleri üzerinde herhangi bir arıza durumunda garanti yapısının yararsız kaldığı bilinmektedir.

10) Üretici firma sürdürülebilir bir iş modeline ve ekonomik yapıya sahip mi?

Dünyada güneş enerjisi sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte farklı alanlarda uzmanlığı olan firmaların da yatırımcı olarak üretime başladığı görülmektedir. Ülkemizde de benzer bir durum bulunmaktadır. Üretim yapan firmanın inovasyon, ekonomik süreklilik, büyüme, kaliteli üretim ve uzun dönem planları olmalıdır.

Depo Girişi

son eklenen yazılar
etiketler
No tags yet.
bottom of page